.معاون اول رئیس جمهورابلاغ کرد: طرح نوسازی و بازسازی صنایع کشور

: معاون اول رئیس جمهور در نامه ای طرح نوسازی وبازسازی صنایع کشور را ابلاغ کرد

محمد مخبر معاون اول رئیس جمهوری در نامه ای به وزرا و سازمان های مرتبط طرح نوسازی و بازسازی صنایع کشور را به شرح زیر  ابلاغ کرد.

هیات‌ وزیران در جلسه ۱۴۰۰/۱۰/۲۹ به پیشنهاد وزارت صنعت، معدن و تجارت و به استناد بند (ح) ماده (۴۶) قانون برنامه پنج‌ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران- مصوب ۱۳۹۵- طرح نوسازی و بازسازی صنایع کشور موضوع بند مذکور را به شرح زیر تصویب کرد
طرح نوسازی و بازسازی صنایع کشور
موضوع بند (ح) ماده (۴۶) قانون برنامه پنج‌ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران
ماده ۱- هدف از اجرای طرح نوسازی و بازسازی صنایع کشور که در این تصویب‌نامه طرح نامیده می‌شود، کاهش مصرف و شدت انرژی و آلایندگی، افزایش بازدهی و ارتقای کیفیت تولیدات داخلی و رقابت‌پذیری واحدهای تولیدی، از طریق بازسازی و نوسازی ماشین‌آلات و تجهیزات، اصلاح ساختار مالی و مدیریتی بنگاه‌ها منتج از اجرای فرآیندهای خدماتی (کلینیکی)، عارضه‌یابی و نظارتی و یا به صورت مستقل از آن، مطابق سیاست‌های صنعتی کشور می‌باشد.
ماده ۲- دامنه شمول طرح واحدهای تولیدی دارای مجوز از وزارت صنعت، معدن و تجارت، صنوف تولیدی دارای مجوز، براساس قانون نظام صنفی و واحدهای تولیدی کشاورزی، دامپروری و شیلاتی و صنایع تبدیلی و تکمیلی کشاورزی دارای مجوز از وزارت جهاد کشاورزی، با اولویت‌ بخش‌های خصوصی و تعاونی در کلیه موارد می‌باشد.
ماده ۳- به منظور تعیین زمان‌بندی تحقق اهداف قانون برنامه پنج‌ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بخش نوسازی و بازسازی صنایع، تعیین اولویت‌های رشته‌ای براساس بند (الف) ماده (۴۶) قانون برنامه ششم توسعه موضوع تصویب‌نامه شماره ۳۶۵۷۴/ت ۵۴۴۷۴هـ مورخ ۱۴۰۰/۴/۵، تعیین سهم بنگاه‌های مختلف (کوچک، متوسط و بزرگ) در طرح و تدوین فرآیندها، دستورالعمل‌های اجرایی، بررسی و رفع موانع اجرایی و نظارت بر حسن اجرای طرح، کارگروهی مرکب از نمایندگان وزارت صنعت، معدن و تجارت (رئیس کارگروه)، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، سازمان برنامه و بودجه کشور، سازمان حفاظت محیط‌زیست، سازمان ملی استاندارد ایران، معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهور، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در سطح معاون دستگاه تشکیل می‌شود. مصوبات کارگروه با تایید و امضای وزیر صنعت، معدن و تجارت ابلاغ می‌شود.
ماده ۴- منابع حمایتی و تشویقی دولت در اجرای طرح پس از پیش‌بینی در لوایح بودجه سنواتی و حسب مورد براساس احکام مقرر در قوانین بودجه سنواتی، توسط سازمان برنامه و بودجه کشور در موافقت‌نامه‌ها درج و یا توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ابلاغ می‌شود.
ماده ۵- پس از اطلاع‌رسانی لازم و دریافت درخواست متقاضیان در سامانه مربوط وزارت صنعت، معدن و تجارت، واحدهای تابع استانی براساس قوانین و مقررات مربوط و مصوبات کارگروه موضوع ماده (۳) این تصویب‌نامه، نسبت به بررسی درخواست‌ها اقدام کرده و واحدهای واجد شرایط دریافت تسهیلات بازسازی و نوسازی را به بانک‌های عامل معرفی می‌نماید.
ماده ۶- نظارت بر حسن  اجرای این تصویب‌نامه برعهده وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌باشد و وزارت مذکور موظف است گزارش عملکرد طرح در دوره اجرای قانون برنامه پنج‌ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران را به صورت سالانه به سازمان برنامه و بودجه کشور ارایه نماید.

محمدمخبر
معاون اول رئیس‌جمهور