نشست هیئت رییسه اتاق ایران و تعدادی از فعالین حوزه صنایع و صادرکنندگان کشور با رئیس کل بانک مرکزی

در پی نشست هیئت رییسه اتاق ایران و تعدادی از فعالین حوزه صنا یع و صادرکنندگان کشور با رئیس کل بانک مرکزی اقای دکتر روغنی بعنوان رییس کمیسیون صنایع و رییس سندیکای تولیدکنندگان کاغذومقوای ایران در جلسه حضور یافتند.

در این نشست، بر چهار محور اصلی در زمینه ارز صادراتی توافق شد؛ قرار است جلسات هفتگی در بخش‌های مختلف صادراتی با حضور نمایندگان بخش خصوصی، تشکل‌ها و بانک مرکزی برای بررسی مشکلات هر حوزه در بخش بازگشت ارز صادراتی تشکیل شود. غلامحسین شافعی رئیس پارلمان بخش‌خصوصی کشور به همراه تعدادی از اعضای هیات رئیسه اتاق‌ ایران و همچنین جناب آقای دکتر روغنی رییس کمیسیون صنایع اتاق و فعالان بخش خصوصی در نشست مشترک با رئیس‌کل بانک مرکزی شرکت کرد و از دغدغه‌های صادرکنندگان برای رفع تعهد ارزی سخن گفت.

در این نشست رئیس اتاق ایران به همراه رئیس‌کل بانک مرکزی و نمایندگان بخش خصوصی در چهار محور اصلی تفاهم کردند. طبق مذاکرات انجام شده مقرر شد ارزش پایه صادراتی براساس توافق اتاق ایران، گمرک و بانک‌مرکزی تعدیل شود؛ دومین تفاهم صورت گرفته بر این اساس است که جلسات هفتگی با حضور نماینده‌های بخش‌های مختلف صادراتی با بانک مرکزی تشکیل شود؛ در سومین مورد قرار شد برای بازگشت ارز حاصل از صادرات بخش کشاورزی تمهیدات ویژه‌ای در نظر گرفته شود؛ در چهارمین مورد تفاهم مقرر شد که برای صادرات به کشورهای منطقه مثل عراق، افغانستان که مبادله با آن‌ها با ارز دلار نیست، شرایط خاصی در نظر گرفته شود.

عبدالناصر همتی تأکید کرد که بانک مرکزی تعامل با صادرکنندگان را در دستور کار دارد و از هرگونه همکاری با آنان در راستای بازگشت ارزهای صادراتی‌شان دریغ نخواهد کرد. همتی افزود: بانک مرکزی هیچ‌گاه بنای برخورد قضایی با صادرکنندگان واقعی و درستکار نداشته و حتی‌الامکان تعامل با آن‌ها را دنبال می‌کند.

او تصریح کرد: بانک مرکزی مشکلات صادرکنندگان در شرایط کنونی را درک می‌کند و قصدی برای فشار مضاعف بر آن‌ها ندارد.
در پایان جناب آفای دکتر روغنی رییس کمیسیون صنایع اتاق ایران و رئیس سندیکای تولید کنندگان کاغذ و مقوای ایران درخواست جلسه ایی اختصاصی برای بررسی و حل مشکلات تولید کنندگان صنایع سلولزی کشور خصوصا کاغذ سازان نمود که با موافقت جناب آقای همتی روبرو گردید.